Blogi

Laenu tagasimaksmine – kuidas valida sobiv maksegraafik?

Laenu tagasimaksmine – kuidas valida sobiv maksegraafik?

Laenu võtmisel on kõige olulisem valida enda jaoks sobiva pikkuse ja tingimustega maksegraafik. Ükskõik, kas soovid võtta kiirlaenu, tarbimislaenu või eluasemelaenu – tagasimakse tingimustega tuleb tutvuda kohe laenu võtmisel ning mõelda, millised tingimused on sinu maksevõime jaoks kõige sobivamad.

Väiksemad laenud nagu kiirlaenud ja tarbimislaenud on tavaliselt ka lühema makseperioodiga. Laenusumma tuleb tagastada paari kuu kuni paari aasta jooksul, sõltuvalt võetud laenusumma suurusest. Mida väiksem laenusumma, seda väiksem on ka laenu tagasimaksmise periood.

Mitmed laenuandjad võimaldavad isegi väikelaenude taotlemisel valida ise endale sobiv makseperiood. Juba ainuüksi paari kuu võrra perioodi nihutades võid saada endale tunduvalt soodsama kuumakse. Kui oled mures igakuisete laenumaksete pärast, tasuks kindlasti valida pigem pikem makseperiood, jaotades niiviisi summa pikema perioodi peale ära.

Hüpoteeklaenu puhul saab valida kahe erineva maksegraafiku vahel: annuiteetgraafiku ja võrdsete põhiosadega graafiku vahel. Annuiteetgraafiku korral maksad iga kuu täpselt sama suurt kuumakset, seega saad täpselt arvestada laenumakse koormusega. Võrdse põhiosa graafiku puhul jaotatakse laenu põhiosa ehk laenatud summa võrdsete osadega kogu laenuperioodi peale, ent see tähendab, et makse on iga kuu erineva suurusega, kuna põhiosale lisandub intress. Seejuures aga mida kauem oled laenu tagasi maksnud, seda väiksem on intress, kuni laenu tagasimakse lõpupoole on intress peaaegu null. Kui hindad fikseeritud summaga makseid, siis tuleks kindlasti valida annuiteetgraafik.

Kui pärast laenusumma kättesaamist ja laenulepingu sõlmimist avastad, et valitud periood ei ole siiski sobiv, saab alati tingimusi muuta ja laenuperioodi pikendada. Kuigi mõni laenuandja võib selle toimingu eest nõuda paarikümne euro suurust lisatasu, on niiviisi võimalik teha muutuseid ja pikendada tagasimaksete aega. Kindlasti ei tasuks eirata muret ja proovida hambad ristis makseid teha, kuna see võib viia võlgnevusteni ja toob kaasa ka omajagu stressi. Ka laenuandjate eesmärk on aidata laenusaajal makseid korrektselt teha, seega tuleks maksemurede osas kindlasti pöörduda laenuandja poole.

Valides kohe laenu taotlemisel enda jaoks optimaalseima suurusega laenusumma ning kõige sobivama pikkusega laenuperioodi, saad tagada, et maksmisega ei tule probleeme. Tutvu kindlasti enne laenu taotlemist tingimustega ning veendu, et saad soovi korral ka makseperioodi pikendada või taotleda maksepuhkust.