Blogi

Kuidas võlgnevusi vältida

Kuidas võlgnevusi vältida?

Laenudega käsikäes räägitakse pidevalt ka maksehäiretest ja võlgadest. Statistika kohaselt on iga kolmas eestlane kimpus võlgnevustega, mistõttu oleks paslik rääkida sellest, kuidas võlgnevused tekivad ning kuidas selliseid olukordi vältida.

Kõige olulisem on mõista seda, et laenud nagu tarbimislaenud või kiirlaenud ei ole iseenesest süüdi võlgnevuste tekkimises – kõik laenutooted on mõeldud teatud olukordadeks ning seal, kus on kiirlaen hea lahendus, ei pruugi jällegi tarbimislaen seda olla. Kiirlaenud sobivad näiteks eelkõige neile, kellel on vaja väga väikest summat kiiresti, samas tagatislaenud on head neile, kes otsivad mõne suurema ostu finantseerimist ning soovivad jaotada makse pikema perioodi peale.

Põhjus, miks võlad tekivad kergelt, on rutakas laenamine ning lihtsalt enda olukorrast lähtudes ebasobiva laenuliigi valimine. Lisaks sellele kiputakse ka allkirjastama laenulepinguid enne kõikide tingimustega tutvumist, mistõttu võib hiljem selguda, et laenuga kaasneb ka laenulepingu sõlmimise tasu või muud lisatasud, millega ei oldud alguses arvestatud. Hilisemate probleemide vältimiseks tuleks laenuotsust kaaluda ning võrrelda erinevaid laenutooteid, leides seeläbi enda jaoks mõistlikuima variandi.

Teisest küljest on oluline juba võimalikult varakult säästude korjamine „mustadeks päevadeks“. Kui sul on kogutud kas või paarsada eurot, võib see tähendada, et kiires rahamures ei ole vaja võtta lisalaenu või saad hakkama väiksema laenuga, mis vähendab võimalust hiljem maksmisega hätta jääda. Säästmise alustamiseks võid iga kuu panna kõrvale näiteks paarkümmend eurot – ka see aitab kriitilistes olukordades hädast välja.

Maksehäirete vältimiseks tuleks laenu või muid krediiditooteid taotledes valida mõistlik tagasimakseperiood. Ära häbene valida pikem tagasimakseperiood. Sobiva perioodi valimisel tasub lähtuda põhimõttest: laena nii lühikeseks ajaks kui võimalik, ent nii pikaks ajaks kui vaja. See tähendab, et maksmisega ei tasuks küll üleliia kaua venitada, ent ei tasu ka valida liiga lühikest perioodi – mida lühem periood, seda suuremad on kuumaksed.

Kui paned kõrvale igakuiselt pisut oma sissetulekust, elad säästlikult ning teed laenuotsuseid esmalt põhjalikult kaaludes, ei tohiks sul olla kunagi võlgnevustega probleeme. Pea meeles, et laenamine ei ole halb, ent on halb teha rutakaid otsuseid, mille tegemisel ei ole arvestatud oma maksevõimekusega. Laena targalt ning sa ei pea kunagi muretsema nõudekirjade, inkassode ja maksehäireregistri üle!