Blogi

Kui vanalt võib laenu võtta?

Kui vanalt võib laenu võtta?

Üks tingimusi laenutaotluse tegemisel on sobiv vanus – laenu saavad ainult need taotlejad, kes mahuvad laenuandja kehtestatud vanusepiiridesse. Millises vanuses saab erinevaid laenutooteid kasutada?

Väga paljud laenuandjad väljastavad väiksemaid kiirlaene, smslaene ja väikelaene juba alates 18. eluaastast. See on ka minimaalne vanus, millest alates on üldse võimalik laenu võtta. Kuna laenutaotlusega koos soovitakse näha ka viimase kuue kuu sissetulekuid, siis on ka 18-aastasena üsna keeruline laenu saada, kui taotleja ei ole just mainitud poole aasta jooksul käinud tööl ning teeninud ametlikku sissetulekut. 18-aastasena ei pruugi laenu saamine olla siiski väga lihtne, kuna laenuandjad jälgivad vastutustundliku laenamise põhimõtet ja võivad öelda eitavalt, kui leiavad, et noore laenusoovija näol ei pruugi olla tegemist siiski pikas perspektiivis hetkel maksevõimelise taotlejaga.

Tarbimislaenud ja muud suuremad tagatisega laenud on pisut rangemate piirangutega. Nimelt saab selliseid laene tavaliselt taotleda alates 21. või 22. eluaastast, mis on jällegi kehtestatud eelkõige vastutustundlikkuse põhimõttest. Tarbimislaenude puhul on tegemist mitme tuhande euro suuruste laenudega, mille tagasimaksmine võib olla raske noorukite jaoks, kes alles alustavad karjääri, seega nõutakse on ka minimaalne vanusepiir pisut kõrgem.
Kodulaenude puhul ei pruugi saada laenu isegi alla 25-aastaselt – pangad leiavad, et see on vanus, kust alates on inimesed tavaliselt juba leidnud püsiva töökoha ning on end juba „tõestanud“, seega on suurem tõenäosus, et laenusumma tasutakse korrektselt.

Vanuse alammäär ei ole ainus piirang – kõikidel laenuandjatel on laenaja vanusele kehtestatud ka ülempiir, millest vanemad isikud ei saa laenu võtta. Selleks on erinevatel laenuandjatel kas 70. eluaastat või 75. eluaastat. See piirang tähendab, et kui laenu ülempiir on 70. eluaastat ning laenu soovib võtta 65-aastane isik 5 aastaks, ei pruugi laenu saada. Laenutingimuste kohaselt peab olema laenusumma tasutud enne vanuse ülempiiri, mis on jällegi laenuandja riskikontrolli kohaselt kehtestatud piirang. Vanuse ülempiir tuleb mängu eriti kodulaenu võtmisel, kus laenuperioodid võivad ulatuda 30. eluaastani.

Laenu võtmisel on eelkõige oluline hinnata oma maksevõimet – kui oled 18-aastane ning tead, et saad laenu õigeaegselt tagasi maksta, on laenu võtmine igati sobilik. Enne taotlemist tutvu aga tingimustega ning veendu, et sobid laenuandja kehtestatud tingimuste piiresse.