Blogi

5 asja, mida laenu võtmisel silmas pidada

5 asja, mida laenu võtmisel silmas pidada

Laenu võtmine on küll väga lihtne, ent kui teha otsus kiirelt ja kaalutlemata, võib sattuda väga kergelt probleemidesse – tormakas laenamine on ka peamine põhjus, miks võib hiljem maksmisega hätta jääda. Räägime alljärgnevalt lähemalt, mida silmas pidada, kui soovid võtta laenu.

Vali oma võimetele sobiv laenuliik

Laene on erinevaid – tarbimislaenud, tagatisega laenud, smslaenud, kiirlaenud. Kas sa tead, mida kõik need erinevad laenud tähendavad? Erinevatel laenutoodetel on ka erinevad tingimused nagu näiteks kiirlaenud on kõrgema intressiga ja lühema perioodiga, samas kui tarbimislaenud on soodsamad, ent pikema tagasimakseperioodiga. Laenu võtmisel tuleks esmalt selgitada välja, millist laenuliiki sa vajad.

Jälgi intressimäärasid

Intressid tekitavad tavaliselt kõige rohkem ebakõlasid ja arusaamatusi, kuna laenuandjad märgivad intressi erinevalt ning seetõttu ei pruugigi mõista, kui palju laen reaalsuses maksma läheb – mõni märgib igakuise intressi, mõni aastase intressi. Kõige lihtsam on võtta võrdluse aluseks krediidiandjate kodulehel olevad tüüpnäited, kus on kirjas krediidi kogukulukuse määr ja reaalselt tasutav summa. Nii saad parema ülevaate sellest, millise summa hiljem tagasi maksad.

Veendu, et oled kursis kõikide lisakuludega

Lisaks intressidele kaasneb laenudega ka muid lisatasusid nagu laenulepingu sõlmimise tasu, laenu igakuine haldustasu ning tagatisega laenude puhul lisanduvad veel tagatisvara hindamise ja ümbervormistamisega seotud kulud. Kõik need kulud võivad laenusummale lisada juurde paarsada eurot, mistõttu on oluline enne lepingu allkirjastamist endale selgeks teha, millised lisakulud laenuga kaasnevad.

Kontrolli laenutingimusi

Kas sinuga on kunagi juhtunud, et oled täitnud laenutaotluse, selle saatnud ja saanud negatiivse vastuse, sest sa ei vastanud mõnele tingimusele? Kui sa ei tutvu sellega, millised on laenuandja nõudmised taotlejale, võid sa taotluste tegemisele kulutada väga palju aega. Veendu enne taotluse tegemist, kas sa vastad laenufirma nõudmistele vanuse ja sissetuleku osas ning kas neil on muid lisatingimusi, millele sa peaksid vastama.

Laena tegevusloaga firmalt

Eestis tohivad krediiditooteid anda üksnes ettevõtted, kellel on Finantsinspektsiooni poolt väljastatud tegevusluba. Taolistel ettevõtetel on tavaliselt ka kodulehel kirjas tegevusloa number. Kui sa ei leia seda kodulehelt, võib olla tegemist illegaalse laenufirmaga. Seda saad kontrollida Finantsinspektsiooni kodulehelt. Võta laenu üksnes ettevõtetelt, kes on riiklikult tunnustatud tegevusloaga, kuna nii on su andmed kaitstud.
Kui järgid neid lihtsaid nõuandeid, siis on laenu võtmine tunduvalt lihtsam toiming ning samuti säästad end potentsiaalsest hilisemast pettumusest.